Елда бланширана – Гречка
Buckwheat, Fagopyrum esculentum
Елдата, позната още като Гречка, стана популярна като здравословна храна поради високото съдържание на минерали и антиоксиданти. Нейните предимства включват подобрен контрол на кръвната захар.
Елдата може да се похвали с добро количество фибри и устойчиво нишесте, което може да подобри здравето на дебелото черво. Нещо повече, предлага и малки количества висококачествен протеин, който е особено богат на аминокиселините лизин и аргинин.
Подходяща храна за всички възрастови групи. Носи много ползи на организма, като е подходяща и за активно спортуващите и тези от нас, които са на диета.
Елдата е бедна на въглехидрати, което я прави отлична храна за диабетици, както и за онези, които страдат от затлъстяване и наднормено тегло. Кашата от елда се препоръчва при сърдечно-съдови заболявания и заболявания на черния дроб. Гречката спомага извеждането на холестерола от кръвта, както и на йоните на тежки метали. Тя е препоръчителна храна при и срещу разширени вени и хемороиди.
Специалистите препоръчват редовна консумация на елда при ревматизъм и артрит, срещу атеросклероза, хипертония, хипофункция на щитовидната жлеза, за подобряване на кръвообращението, имунната система и за запазване на добро зрение.
Елда е питателна храна
Елдата съдържат до 16 % лесноусвоими белтъчини, включително и полезните незаменими аминокиселини аргинин и лизин. В елдата има 30 % въглехидрати, 3 % мазнини, влакнини, ябълкова, лимонова и оксалова киселина, витамините: В, В1, В2, РР (рутин), Р, Е и минералите: желязо, калций, магнезий, калий, фосфор, мед, цинк, бор, йод, никел, кобалт.
Без глутен.
Начин на употреба на Елда
Използвайте в съотношение 1:2 (елда към вода). Измийте добре елдата и я варете за 15 минути или до омекване. Изцедете добре и по желание, добавете масло и подправки. Много добре се съчетава с домати.
*Препоръчват се накиснати с вода от вечерта, като закуска, заедно с ядки и мед.
Състав
Елда бланширана (Fagopyrum esculentum).
Противопоказания
Редовната употреба на елда е полезна, но всичко трябва да е умерено. Ползите от елда за тялото са безспорни, но дори и най-здравият човек ако яде еднообразна храна, това ще му повлияе негативно. Бързо ще доведе до странични ефекти: храносмилателни разстройства, алергични реакции, диария или запек; умората ще се увеличи; ще се появи главоболие.
Свежите цветове, листата и стеблата на елдата са отровни, затова преди да ги използвате вътрешно или да приготвите препарати, те трябва да бъдат изсушени. Фагопиринът и другите антраценови производни, съдържащи се в тях, имат токсичен ефект, така че не се препоръчва да се консумира голямо количество зелена елда. Въпреки това, когато се прилагат външно, именно тези вещества осигуряват антибактериален ефект, така че прясната растителна трева може да се използва като антисептик и хемостатик без ограничения.
Настойките и отварите от елда не се препоръчват на хора с повишена коагулация на кръвта, поради рутината, съдържаща се в нея.
Научете повече за Елда
Характерни особености
Елдата е годишно изправено растение, достигащо 70 см височина. Разклонението е редовно, по-рядко противоположно. Във фазата на разклоняване зеленото оребрено стъбло постепенно става червено; сърцевидните триъгълни листа на къси дръжки се отдалечават от вътрешните му възли. Ширината и дължината на листата са приблизително еднакви, нагоре по дължината на издънката размерите им намаляват.
Събиране на суровини
Елдата се събират по време на цъфтежа. Суровините се сушат в тъмна стая с добра циркулация на въздуха. Сеитбата на елда се получават чрез вършене на зрели сушени растения през септември-октомври. След събиране те се почистват от отпадъци и сухи тъмни черупки (люспи).
Химичен състав
В зелената маса по време на цъфтежа се натрупва голямо количество рутин и други флавоноиди, като кверцетин, витексин, ориентин, изотовитексин, изориентин. В семената от елдата са открити фагопирин, танини, прокатехинова, хлорогенна, галова, малеинова, меноленова, оксалова, ябълчена и лимонена киселини. В семената рутин и изовитексин са неактивни, а в разсад и трева всички флавоноиди са активни.
Фармакологични свойства
Рутин и фагопирин, съдържащи се в младите листа и цветни четки от елда семена, определят ефективността на билката при лечение на хеморагична диатеза, хипертония, скарлатина, атеросклероза, разширени вени и други сърдечно-съдови заболявания.
Приложение в традиционната медицина
Елдата, полезните свойства на която са известни от хиляди години, отдавна е твърдо установена в медицинските заведения - лечителите препоръчват да бъде включена в диетата на пациент с настинки, с големи загуби на кръв, наранявания. И сега кашата от елда е включена в укрепваща диета за възрастни хора, които са имали сериозни заболявания при хората. За диабетиците ястията от елда са пълен заместител на хляб и картофи.